CO MŮŽU UDĚLAT?
1. Zamyslet se, co a proč kupuji.
2. Číst etikety - od 1. 1. 2016 jsou výrobci povinni uvádět v obsahu na obalech obsah palmového oleje (doteď stačilo uvést - rostlinné tuky)
3. Šířit dál informace
4. Koupit si kus pralesa
JAK MŮŽU KOUPIT KUS PRALESA?
Naše škola se již druhým rokem zabývá problematikou palmového oleje. A tak jsem ráda, že jsem objevila další stránky zabývající se problematikou ničení pralesů (https://pralesdetem.cz/ohrozeni/). A co na stránkách najdete? Čtěte níže:
Každý člověk a dokonce i dítě dokáže zachránit svých 10 m² pralesa (denně kyslík pro 90 bytostí), které stojí 90 Kč. Běžně výdělečný člověk může zachránit 1 ar pralesa (10×10 m), který vychází na 900 Kč (denně kyslík pro 900 bytostí). Lidé bohatší a běžné firmy mohou dát sponzorský dar na záchranu 10 arů, což činí 9.000 Kč (denně kyslík pro 9.000 bytostí). Lidé movití, VIP a velké firmy si mohou dovolit zachránit svůj hektar pralesa, tedy zainvestují do výroby kyslíku 90.000 Kč(denně kyslík pro 90.000 bytostí).
Každý zachráněný kus pralesa je opatřen certifikátem, který získá samotný zachránce.
 
NÁKUP PRALESA  ZDE: . https://pralesdetem.cz/zachran-prales/   
 
Nebo si můžete koupit kus pralesa v ČR. 
Jak? Poradí Vám s tím herec Pavel Liška: www.youtube.com/watch?v=YYhGVLxIkI4  
 
 
 

6. Příklady táhnou: 

Šéfkuchař se rozhodl zachránit prales. JDE TO, začněte u sebe. 
(17.3.2016)
Česká Lípa – Kdo z Čechů může říct, že má kus pralesa někde na Sumatře? Šéfkuchař a provozovatel českolipské restaurace WildCook Michal Pitek patří mezi ně. 
Už loni na podzim (2015), když plameny stravovaly deštné lesy v Indonésii a likvidovaly tak přirozené prostředí dlouhé řady živočišných a rostlinných druhů, se rozhodl, že v jeho kuchyni se nebude k vaření používat palmový olej.
„Až mile mě překvapily kladné reakce. Lidé sami se snaží palmovému oleji vyhýbat. Nedokážu sice říct, jestli naše rozhodnutí nějak ovlivnilo návštěvnost, ale určitě důvěryhodnost naší restaurace," svěřil se šéfkuchař.
Sám ovšem přiznává, že sehnat v dnešní době suroviny, které by neobsahovaly palmový tuk nebo palmový olej, je velmi těžké. Především v sušenkách je složité se mu vyhnout.
 „Ozvali se mi z jedné firmy, která vyrábí Hořické trubičky, jak se palmovému oleji vyhnout. Poradil jsem jim, ať se vrátí k původní receptuře. Nikdo mi nevymluví, že když to šlo dříve, když tu palmový olej nebyl, že by to nemohlo jít i dnes," doplnil Michal Pitek.
Ani restaurace WildCook ale není palmového oleje zcela prosta. Zcela vyloučila používání palmového tuku, ale když například objedná nějaký dresink, určité množství palmového oleje, i když zanedbatelné, se v něm přeci jen najde. „Když ale třeba objednáváme hranolky, tak od firmy, které je smaží ve slunečnicovém oleji. To jsou suroviny, při nichž se spotřebovává hodně oleje," přiblížil šéfkuchař českolipské restaurace.
Akce Michala Pitka nejsou omezeny pouze Českou Lípou a navíc se do záchrany pralesů snaží vtáhnout i další lidi. Ve své restauraci prodává borůvkový muffin za 34 korun, z čehož devět korun pak posílá do českého projektu Green Life, který si vzal za cíl záchranu sumaterských lesů a také mizející populace tygrů. „Už jsme přispěli na 1000 metrů čtverečních pralesa," upřesnil. Rozhodně se ale míní někdy na „své" stromy se ženou podívat.
Situaci kolem zachraňovaných pralesů mají návštěvníci jeho restaurace někdy přímo před nosem. Od loňského prosince si lidé mohli prohlédnout fotografie přímo ze Sumatry. V dubnu nebo v květnu pak chystá uspořádat seminář, na němž budou přednášet přímo lidé z projektu Green Life.