DOBRÁ ZPRÁVA!
1. I přes proklamace o zdravotní nezávadnosti se však producenti od používání oleje odvrací a jeho spotřeba tak klesá. V současnosti přechází z palmového oleje na slunečnicový třeba výrobce pražených oříšků Alika. DĚKUJEME.
A od používání oleje upouští třeba také síť restaurací McDonald’s. „V Česku na smažení používáme pouze směs slunečnicového a řepkového oleje. Malé množství palmového oleje se může vyskytovat v některých hotových produktech od našich dodavatelů, jako jsou třeba taštičky. Veškerý palmový olej, který se v McDonald’s objeví, však od roku 2012 pochází výhradně od dodavatelů certifikovaných organizací RSPO,“ uvedl nedávno v rozhovoru pro MF DNES ředitel McDonald’s v Česku Tomasz Rogacz (rozhovor si přečtěte zde).
Zdroj a více informací zde: https://ekonomika.idnes.cz/jurecka-nechce-zakazat-palmovy-olej-vyrobci-od-nej-upousti-sami-pw3-/test.aspx?c=A160205_115846_test_ozr
 
2. Greenpeace: "...Nový závazek P&G je vítězstvím v dlouhém boji za ochranu domova tygra sumaterského. Je to výsledek úsilí stovek tisíců z nás, kteří jsme poslali e-maily vedení P&G. Předali jsme naši zprávu do kanceláří P&G od Jakarty až po Cincinnati. Po celém světě jsme vyšli do ulic a oslovovali naše rodiny a přátele. Vylepovali jsme nálepky na lahvičky od šamponu Head & Shoulders, volali jsme do kanceláří P&G, vyšplhali na budovu ředitelství a jejich ředitelku pro udržitelnost jsme vystavili trapnému momentu, když jsme jí veřejně předali Zlatou sekeru, cenu za roli, kterou P&G hraje v odlesňování.
Jakmile bude nová politika zavedena, P&G zaručí původ palmového oleje. Nyní můžeme toto vítězství použít k posunutí celého průmyslu směrem k zodpovědně čerpanému palmovému oleji.
Tato změna politiky P&G je důkazem toho, že pokud se spojíme, jsou naše hlasy ve velkých společnostech slyšet. Firmy jako Colgate, Nestle, L’Oreal a nyní i Procter & Gamble se zavázaly k nulovému odlesňování i díky Vám..."
Více informací zde: 
https://www.greenpeace.org/czech/cz/blogy/Dalsi-temata/jako-spotrebitele-mate-moc-procter-gamble-se-rozhodl-ocistit-svuj-palmovy-olej/blog/48859/

3. Norsko přestane používat produkty spojené s kácením pralesů

Norsko, respektive norský stát, přestane používat produkty spojené s kácením pralesů a dalšími formami masového odlesňování. Rozhodla o tom tamní vláda na konci května, do světových médií se ale informace dostala až nyní. 

Prakticky naplňuje rozhodnutí direktiva pro všechny státní orgány a instituce, aby při nákupu potravin, vybavení a dalšího zboží nepoužívaly produkty, jež mají přímou spojitost s odlesňováním. Státní orgány se mají direktivou řídit také při zadávání veřejných zakázek, přičemž z konkurzů mají být vyloučeny samozřejmě i firmy, které v pralesech přímo kácejí. 

„Dosáhli jsme důležitého vítězství v boji proti kácení deštných pralesů,“ řekl pro agentury Nils Hermann Ranum z Norské nadace deštných pralesů, která o zavedení podobného opatření dlouho usilovala. 

„V minulých letech se k podobnému závazku přihlásilo několik společností, ale dosud se k tomu neodhodlala žádná vláda,“ doplnil Ranum.

Hlavním faktorem podněcujícím kácení pralesů jsou dle ekologických organizací zisky z prodeje vzácných dřev a touha po získání další zemědělsky využitelné půdy. Stále více uvědomělých lidí se tak připojuje k bojkotům firem prodávajících výrobky z tropických stromů nebo využívajících palmový olej či sóju, která je ovšem na odlesněné půdě pěstována především pro výkrm hovězího dobytka.
 
„Další země by měly Norsko následovat a přijmout stejný závazek. Jako první by měly začít jednat Německo a Velká Británie, kteří se k podobnému závazku již přihlásily na půdě OSN při vyjednávaní klimatické dohody,“ uvedl Ranum z Norské nadace deštných pralesů v už citovaném tiskovém prohlášení.
 
Zdroj:denikreferendum.cz/clanek/23177-norsko-prestane-pouzivat-produkty-spojene-s-kacenim-pralesu
 

4. V Indonésii se přestane na dva roky kácet

Indonéská vláda se rozhodla zavést dvouleté moratorium na veškerou odlesňovací činnost. Chce tak svým dílem přispět ke zvládání globálních klimatických změn. V předvečer klimatické schůzky v norském Oslu to oznámil indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono.

„Zavedeme dvouleté moratorium, během něhož se zastaví veškeré velkoplošné kácení v lesích a rašelinových pralesích,“ uvedl prezident doslova. 

Dle komentáře BBC je rozhodnutí indonéské vlády součástí dohody s Norskem. To se zavázalo, že v případě přijetí odpovídajícího opatření zřídí v Indonésii zvláštní fond na ochranu lesů, do něhož přispěje rovnou miliardou dolarů.

Podle oficiálních odhadů vzniká při odlesňování přes dvacet procent všech uhlíkatých emisí na světě.            Vypalování tropických pralesů způsobuje, že oxid uhličitý uložený ve dřevu a listech se uvolní do atmosféry, aniž by byl v budoucnu zachycen novými stromy, které by vyrostly na místě těch starých. Zemědělství a průmysl, kterými jsou lesy nahrazovány, je potom dalším zdrojem emisí. Na území Indonésie přitom odlesňování v minulých letech postupovalo daleko rychleji, než třeba v Amazonském pralese.
Zdroj: denikreferendum.cz/clanek/3865-v-indonesii-se-prestane-na-dva-roky-kacet

 

5. Čokoláda Lindt -od roku 2015 používáme pouze udržitelně produkovaný palmový olej 

www.lindt.cz/svet-lindt/udrzitelnost/udrzitelna-produkce-palmoveho-oleje/

 

6. Nestlé a palmový olej:  www.nestle.cz/cz/o-nestle/zeptejte-se/palmovy-olej-ve-vyrobcich

7. Česko je vzorem pro celou Evropu!

1. únor – Den bez palmového oleje

Dnem bez palmového oleje navazujeme na úspěšnou akci Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem, která se konala před rokem - 1. února 2016. Od té doby se toho událo hodně a my Češi jsme se tak stali vzorem pro celou Evropu. Podařilo se nám problematiku palmového oleje dostat do povědomí dvou třetin populace České republiky, některé firmy se nám podařilo přesvědčit, aby od palmového oleje zcela ustoupily, a některé jej alespoň omezily či hledají alternativy.

Úspěchy ČR:

- označení palmového oleja na obalech

- vznikají LOGA označující přímo na obalech, že zakoupený tovar je bez palmového oleje - více zde: andilast.rajce.idnes.cz/LOGA___bez_palmoveho_oleje/

   ( Emco, Bona Vita,....)
 
- upouštění při výrobě od PO ( Bohemia chipsy - všechny....)

- široká informační kampaň

- restaurace bez PO,.....