Jste závislí na internetu?

05.10.2016 17:37
 

Bere mobilní telefon opravdu kamkoli, třeba i na toaletu? Cítíte bez něj nervózně? Máte bolesti ramen a krku? Přibíráte na váze? Máte problémy s usínáním? Víte, co je to digitální nespavost?

Pokud jste alespoň dvakrát odpověděli ANO, čtěte následující článek zde: https://dusevni-zdravi-a-psychologie.zdrave.cz/zavislost-na-internetu/#utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=clanky

 

Smutné příklady závislosti z praxe

Dvacetiletá Chris Staniforthová ze Sheffieldu zemřela v důsledku komplikací způsobených krevní sraženinou po 12 hodinách strávených nad internetovou hrou. Její komplikace byly podobné žilní trombóze, jíž jsou ohroženi pasažéři dlouhých letů.

Další případ je z Nového Mexika. Matka malého dítěte tam byla odsouzena k 25 letům vězení, protože kvůli hodinám stráveným hrou na internetu nechala svou dceru hladovět. Colleen Christieová byla natolik zaměstnaná hrou World of Warcraft, že si ani nevšimla, že její dcera umírá hladem. Tříletá holčička, která byla převezena do nemocnice v bezvědomí, vážila pouze deset kilogramů.

Návyk na internet zřejmě vytváří v lidském mozku podobné změny jako závislost na alkoholu nebo kokainu či hašiši. Podařilo se to prokázat díky výzkumu čínských vědců, kteří skenovali mozek lidí diagnostikovaných s psychickou poruchou způsobenou závislostí na internetu. 

Zdroj: https://www.uspesna-lecba.cz/co-se-vas-tyka/zavislost-na-internetu/
 

Má závislost na internetu své jméno?

Ano, jmenuje se to NETHOLISMUS. Podle studií, které provedli odborníci z Velké Británie, je na internetu závislých 5 až 10 procent lidí. Tři čtvrtiny Britů však prohlašují, že bez internetu nemohou fungovat, jak by si představovali. 44 % lidí potom patří do skupiny »notorických surfovačů«, a tuto závislost Britové označili jako „ DISCOMGOOGOLATION“.

Zdroj: https://www.kafe.cz/krasa-a-zdravi/netholismus-zavislost-na-internetu-728.aspx#.V_UhzuCLTIU

 

Nejste náhodou závislí na internetu? Zkuste si jednoduchý test

Jaké jsou příznaky závislosti na internetu?

- nezvladatelná potřeba používat internet
 - ztráta kontroly nad užíváním internetu, pocity viny
- abstinenční příznaky, nervozita, podrážděnost, agresivita

- zanedbávání pracovních povinností
- marné pokusy omezit časté používání internetu
- fyzické problémy jako například bolesti očí nebo páteře

Zdroj:https://technet.idnes.cz/nejste-nahodou-zavisli-na-internetu-zkuste-si-jednoduchy-test-p7w-/sw_internet.aspx?c=A050330_113519_sw_internet_brz

 

Čtěte také:
PROČ STEVE JOBS NENECHAL SVÉ DĚTI HRÁT SI S IPADY
- další zajímavé postřehy: environmentalni-vychova.webnode.cz/zdravi/moderni-technologie-a-zdravi/ pomoc rodičům aneb 
                                          tzv. aplikacemi rodičovské ochrany, ....