sklo

RECYKLACE TUNY SKLA MŮŽE UŠETŘIT AŽ 1,3 TUN NOVÝCH VSTUPNÍCH SUROVIN

 

Za vynálezem skla vězí Egypťani. Někdy kolem roku 3 000 p.ř.n.l. si z něj vyráběli ozdoby a jiné ptákoviny. Na jejich umění navázali časem i Čeští skláři, kteří svým umem (většinou z německých surovin) dokáží okouzlit svět. V principu není sklo vlastně ničím jiným než roztaveným pískem a příměsemi jako jsou potaš, soda nebo oxid vápenatý. 

Sklo má tu výhodu, že se dá teoreticky recyklovat do nekonečna - je zkrátka nesmrtelné. Jen ho musí někdo házet do těch správných kontejnerů.

HLAVNÍ PŘEDNOSTÍ SKLENĚNÝCH OBALŮ NENÍ TO, ŽE JE SKLO RECYKLOVATELNÉ. ALE TO, ŽE JE MOŽNÉ JE OPĚTOVNĚ POUŽÍVAT.

JAK A CO TŘÍDIT?

Taky Vás zajímá, proč jsou v některých lokalitách kontejnery jak na bílé tak i na barevné sklo a jinde jen na barevné? Je to proto, že při dalším zpracování barevného skla jeho kvalitu sklo bílé neovlivní. Ovšem naopak, mezi bílé sklo se nesmí dostat sklo barevné. Proto tam, kde se bílé sklo nezpracovává, jsou pouze kontejnery na sklo barevné. Článek o recyklaci skla ZDE.

https://www.trideniodpadu.cz/trideniodpadu.cz/Sklo_files/shapeimage_4.jpgTakže zpět k recyklaci. Více o tom, jak se recykluje sklo na TOMTO ODKAZU.

BÍLÝ KONTEJNER VÁM BUDE VDĚČNÝ ZA:


Bullet Pouze bílé sklo, což jsou čiré průhledné lahve, zavařovací sklenice a skleněná nádoby z domácnosti - ne  však z varného skla (nic jiného tam, prosím, neházejte)
 

DO ZELENÉHO KONTEJNERU VHAZUJEME:


Bullet Lahve z barevného skla (od piva, vína, limonád)
 

Bullet Tabulové sklo, sklenice
 

Bullet Skleněné obaly od léků
 

-před vyhozením není třeba odstraňovat etikety ani kovová víčka.

- nezapomínejte, že některé lahve jsou vratné. :-)

 

NERECYKLUJEME A DO KONTEJNERŮ NELÁDUJEME:
 

Bullet Keramiku, porcelán
 

Bullet Zrcadla, plexisklo

Bullet Autosklo, drátované sklo
 

Bullet Varné sklo
 

Bullet Žárovky, výbojky a zářivky
 

Bullet Obrazovky monitorů, televizí a různé displeje
 

Podle propočtů vyhodí člověk ročně kolem 20 kilogramů skla. Toto množství pak dělá přibližně 9% celkového obsahu komunálního odpadu

Výhodou recyklace skla je úspora primárních zdrojů surovin a energie. Kvalita skla se použitím recyklátu (při zachování náročných požadavků) nesnižuje a do výrobní směsi lze přidávat až 80% střepů z vytříděného odpadu! Většina skla se zpracovává ve dvou sklárnách, na jižní Moravě a na Teplicku. 

Pokud se ze starého skla nestane sklo nové, použije se skelná drť do izolačních materiálů, brusiv nebo betonových směsí.

Evropská federace výrobců skla (FEVE) konstatuje, že průměrná míra recyklace obalového skla na území Unie je kolem 68%. Za rok 2010 se v celé EU odevzdalo k recyklaci něco kolem 25 miliard lahví a dalších skleněných obalů. Tím došlo k úspoře zhruba 12 000 000 tun surovin (vápenec, písek, soda). Spekulativně lze také říci, že do ovzduší nebylo vypuštěno 7 milionů tun CO2 (což představuje stažení zhruba 4 milionů aut z provozu). 

 

Zdroj: https://www.trideniodpadu.cz/trideniodpadu.cz/Sklo.html

 

https://www.trideniodpadu.cz/trideniodpadu.cz/Sklo_files/stroke_16.pnghttps://www.trideniodpadu.cz/trideniodpadu.cz/Sklo_files/stroke_23.png