Vyzkoušejte při pečení různé druhy mouky
Odborníci na zdravou výživu vytýkají bílé pšeničné mouce vysoký obsah lepku a snaží se lidi vést ke konzumaci tmavého pečiva. 
„Latinský název lepku – gluten – znamená v češtině lepidlo. Lepek je bílkovina, která v kontaktu s vodou nabobtná, díky ní je těsto pružné a nabude na objemu. Odborníci na výživu však tvrdí, že působí jako lepidlo i při trávení. Pokud ho konzumujete moc, střeva obalená lepkem tráví neefektivně a člověk pak z potravy nedostává potřebné živiny.“
Řešením je konzumovat méně potravin obsahujících pšeničnou mouku a při pečení ji zčásti nahrazovat jinými druhy, například celozrnnými, protože vláknina v nich obsažená působí na střevní povrch jako kartáč.
Do konzistence mouky lze namlít jakákoli zrna a luštěniny, dokonce i sušenou opuncii! Řada obilných mouk je také k mání ve zdravější celozrnné formě.
 
1. Cizrnová mouka
Žlutá mouka z cizrny se jmenuje besan a bývá součástí orientálních receptů.
 
2. Kukuřičná mouka
Pečivo z ní má tendenci se drobit, proto se hodí do jablečného drobenkového koláče, kterému propůjčí žlutý odstín.
 
3. Mouka z quinoy
Jedna z nejstarších obilovin z Jižní Ameriky se nazývá merlík chilský. Obsahuje hodně minerálů, aminokyselin i řadu vitaminů, zato vůbec žádný lepek.
 
4. Nopálová mouka
Mouka z opuncie rostoucí na lávových polích obsahuje spoustu vlákniny, minerálů, vitaminů a antioxidantů. Chléb z ní vyrábí např. Pekařství Malena nebo Selská pekárna.
 
5. Ovesná mouka
Sáhnete-li po výrobku Provena, máte záruku nulového obsahu lepku, zato velkého množství vlákniny.
 
6. Pohanková mouka
Je svým mírně trpkým tónem ideální do slaného pečiva inspirovaného ruskými bliny. Vynikající jsou také podvodnice kynoucí pod vodou. Lze je upéct naslano i nasladko, s 30% obsahem pohankové mouky mají lehce oříškovou chuť.
 
7. Rýžová mouka
Bezlepková, lehce stravitelná se zajímavou chutí.
 
8. Ječná mouka
Má lehce nahořklou chuť. Výborné jsou muffiny z řeckého jogurtu a olivového oleje s kořením podobným perníkovému. Výsledek je chuťově mnohovrstevný a má příjemnou barvu.
 
9. Sójová mouka
Mleté sójové boby mají vysoký obsah bílkovin a přidávají se do pečiva v menším množství než jiné mouky.
 
10. Špalda
Nekultivovaná původní forma pšenice roste i v neúrodných oblastech a z půdy nepřijímá chemické látky, má vyšší obsah minerálů, vitaminů i vlákniny než pšenice kulturní. Její konzumace má údajně pozitivní vliv na imunitu. Pečivo z ní je hutnější.
 
11. Žitná mouka
Těsto se 100% obsahem našedlé mouky s chlebovou vůní je hodně lepivé a hutné, přídavek pšeničné mouky mu dodá objem.

 

Recept č. 1: Rychlý koláč s jablky a kukuřičnou moukou

 

 fresh.iprima.cz/recepty/rychly-kolac-s-jablky-kukuricnou-moukou

 

Zdroj: fresh.iprima.cz/jak-na-to/vyzkousejte-pri-peceni-ruzne-druhy-mouky